Коли ми плекаємо солов’їну

21 лют. 2024

Коли ми плекаємо солов’їну
Міжнародний день рідної мови — свято, яке було оголошено на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО 21 лютого 2000 року, як день підтримки мовного та культурного різноманіття. Для України сьогодення цей день є надважливим та актуальним як ніколи, адже виборюючи свободу для всіх українців, ми так само звільняємо мову від негативного впливу ворога.
У закладі проведено цикл заходів, присвячених Міжнародному дню рідної мови. У межах цього циклу вчителі української мови та літератури для школярів різних вікових категорій організували та оформили віртуальні книжкові виставки, де учні мали можливість познайомитися з новими книгами українських поетів та письменників та кращими зразками вітчизняної літератури, провели пізнавальні бесіди, огляди літератури, вікторини, мовні марафони, літературні читання, мовні калейдоскопи, які сприяли активізації мовленнєвих навичок та поглибленню знань про рідну мову. Учителі Юлія МИХАЙЛЕНКО та Тетяна КУКУРУДЗЯК під час проведення заходу «Мово рідна, слово рідне...» для другокласників розповіли про виникнення писемності, історію та розвиток рідної української мови, підготували цікаві конкурси та вікторини. Дітям дуже сподобалося розгадувати ребуси, загадки - акровірші, мовні загадки, особливо «Гра літер», де потрібно було знайти зниклі літери та повернути їх на місце. Третьокласники разом з учителями Лілією СМОЛОЮ та Ларисою ОЛЬХОВОЮ поринули у справжню мовну розвідку під назвою «Слова у рідній мові – квіти калинові». Діти активно брали участь у конкурсній програмі «Знавці рідної мови», виконували інтерактивні вправи. Всім присутнім підняли настрій патріотичні поезії та пісні про рідну мову, які прозвучали під час заходу. На мовну мозаїку «Єднає рідна мова», якою відкрився челендж-марафон, запросили учнів 4 класів класні керівники Тетяна ПЛІС та Альона МОСЕЙКО. Дітлахи здійснили невеличкий екскурс сторінками історії української мови, із задоволенням взяли участь у фольклорній хвилинці, конкурсах, забавах на галявині веселих витівок. Для юних шанувальників рідного слова вчитель Наталія ГРИГОРОВА організувала мовознавчий форум «Відродися, моя мово, щоб звучала в серці знову». Участь у ньому взяли шестикласники. Школярі переглянули відеопрезентацію до Міжнародного дня рідної мови, пригадали прислів’я, приказки, позмагалися в промовлянні скоромовок, відгадували кросворди. Гру-мандрівку «Як український соловейко світом мандрував» для семикласників провела вчитель Олена ГОЛОСІЄНКО. Вона доповнила і розкрила красу і велич рідної мови. Одинадцятикласники взяли участь у мовному діалозі «Спішу у храм святого слова», який провела вчитель Людмила СТАСИК. Завдяки асоціативній грі «Скринька мовних цікавинок» старшокласники познайомилися з мовними традиціями, що сягають сивої давнини, з особливостями різних мов світу, звичайно, зробивши акцент на рідній українській мові. Учасникам заходу було запропоновано вікторину, яка навчає уникати типових лексичних помилок. Педагог наголошувала на тому, що українська мова постійно входить до різноманітних списків наймилозвучніших мов світу, а її словниковий запас налічує 256 тисяч слів. Тож, хоч у своєму повсякденному житті кожен громадянин має право спілкуватись будь-якою мовою, сьогодні саме той день, коли ми маємо плекати рідну мову: ту, заради якої сотні українських митців і громадських діячів віддавали свої життя у в’язницях і концтаборах і ту, за існування якої щоденно проливається кров наших захисників. Збереження рідної мови — неодмінна складова будь-якої нації.
Завдяки проведеним заходам учні усвідомили важливість та цінність рідної мови, яка об'єднує нас у спільному культурному просторі.