У мові рідній – і минуле, й майбуття, у ній народу суть, його життя

21 лют. 2023
День рідної мови

Рідна мова передає досвід пращурів для нащадків. Це – скарбниця народної мудрості, криниця живої води, невичерпне джерело добра, нескінченна річка слів, струмочок надії. З нагоди Міжнародного дня рідної мови педагоги закладу провели заходи, у яких висвітлюється історія народження та розвитку однієї з наймилозвучніших мов світу – української. Метою їх було поглибити знання про мову як основу духовності; виховати любов і повагу до української мови як мови державної та материнської; спонукати учнів до роздумів про долю рідного краю та його славних синів, про свою приналежність до українського роду.

Для юних шанувальників рідного слова вчителі початкової ланки організували та провели літературну подорож «Мова - духовне багатство народу»,  під час якої познайомили дітей з історією становлення та розвитку нашої мови, народною мудрістю, славетними майстрами рідного слова, з добрими порадниками та помічниками – книгами.  У 1 - Б класі класний керівник  Кукурудзяк Т.П. провела низку  заходів для своїх вихованців. З великою цікавістю першокласники відповідали на питання бліц - вікторини «Ми знаємо українську мову». Дізналися як називається найменша одиниця мови. Запам'ятали назву словника, у якому пояснюється значення слів. Зрозуміли, що державна мова - українська і її слід добре знати. Потім розгадували загадки та зашифровані прислів'я про мову і мовлення, читали вірші, які підготували заздалегідь. Для учнів 2-Б класу вчитель Шокотко В.П. підготувала презентацію «О мово! Душа голосна України! Мандрівка   сторінками  історії  та  літературного  слова». Діти дізналися про історію свята, прочитали вислови великих українців про мову, були вражені тим, що 45 мільйонів людей у світі говорять українською мовою. Також школярам було запропоновано перевірити свої знання рідної мови за допомогою дидактичної гри «Так чи ні», вікторини «Ми знаємо українську мову» та інтелектуальної гри – вікторини «Знавець української мови». Учні 2 -В класу разом з класним керівником Ольховою Л.І., переглянули та обговорили відео «21 лютого Міжнародний день рідної мови». Вчитель розповіла про історію виникнення свята та про відзначення цього свята в Україні. Діти декламували вірші про мову та переглянули виставку малюнків, а потім із задоволенням взяли участь у вікторині, складали сенкан про мову та записали вивчені  прислів'я. Учитель  Мосейко А.О. разом з дітлахами  3-Б класу здійснили екскурс в історію української мови, із захватом прослухали фольклорну хвилинку та взяли участь у конкурсах, розвагах на галявині веселих витівок. Також вони декламували вірші, говорили про важливість рідної мови для кожного громадянина нашої держави, виконували цікаві інтерактивні завдання. У 4 Б класі вчитель Притула І.М.  провела годину спілкування «Мова -духовний скарб нації», учасники заходу  познайомилися з історією свята, дізналися про те, що  рівень розвитку рідної мови є джерелом духовного розвитку народу.  Діти створювали  хмару слів  «Яка  наша мова», переглянули цікаві факти про рідну мову, а також прочитали 108 синонімів до дієслова говорити. Учні висловлювали слова пошани до рідної мови, наводили цікаві факти, з уст дітей звучали слова гордості за те, що українська займає ІІ місце за милозвучністю серед мов світу, зробили висновок, що знати, берегти і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини.

Напередодні свята школярі 5-11 класів взяли участь у Всеукраїнському інтернет-конкурсі «Шістдесятники: літературний спротив», продемонструвавши гарні знання. Переможцями стали: Пузанов Владислав, Тарасенко Нікіта, Дяченко Валерія, Решетняк Дар’я, Дроздова Анастасія, Сідаш Дар’я, Самойлова Валерія, Забава Анастасія, Романець Катерина, Савіна Дарина, Нижник Ілля, Скрипак Тетяна, Григоренко Софія, Гаценко Аліна, Міщенко Ілля, Величко Діана, Зінченко Єлизавета, Кошубінська Влада, Кравець Денис, Кульова Анна, Фісун Діана, Чорна Анастасія, Кочеткова Софія, Копілець Анастасія,  Бут Анастасія, Медяник Андрій, Дьоміна Анастасія, Вербицька Діана, Шардаков Дмитро, Курман Марія, Курман Анна, Шрамко Ярослав, Целіковська Софія, Куріленко Даніл, Зайцев Євген.

На мовний челендж-марафон «Українська мова – мудрості криниця» учнів 9-А класу запросила вчитель української мови та літератури Коротнюк В.А. Всім присутнім підняли настрій патріотичні поезії та пісні про рідну мову, які прозвучали під час заходу. Учасники пригадали найяскравіші зразки народної мудрості, були активними в конкурсах та вікторинах. Мовознавчий форум «Відродися, моя мово, щоб звучала в серці знов» для учнів 10 класів провела вчитель української мови та літератури Стасик Л.І. Учні переглянули мультимедійну презентацію «Українська мова – мудрості криниця». Опрацьовуючи запропоновані матеріали,  десятикласники розширили свої знання про виникнення свята рідної мови та про тих, хто зберігаючи мову предків, став на захист рідного слова в своїх творах: Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українку, Б. Грінченка, М. Куліша, О. Олеся... Тих, хто зберіг рідну мову в страшні часи лихоліть було набагато більше, ніж тих, які своєю байдужістю мовчки відправляли її у вічне небуття. Учасникам заходу було запропоновано інтерактивну вправу, яка навчає уникати типових мовних помилок. Проведені заходи були пройняті духом патріотизму, любові до рідного слова, до чистих джерел творчості українського народу.

Фото можна переглянути тут